1- آیا جهت حمل و نقل مواد پرتوزا نیاز به رعایت استاندارد ویژه می باشد؟
بله. مواد پرتوزا در کلاس 7 کالاهای خطرناک قرار دارد لذا جهت حمل و نقل آن ها نیاز به رعایت "ضوابط ایمن ترابری مواد پرتوزا" می باشد.

2- آیا حمل و نقل مواد پرتوزا تحت نظارت مراجع ذیصلاح انجام می پذیرد؟
بله. حمل و نقل مواد پرتوزا زیر نظر سازمان انرژی اتمی و توسط مراکزی که دارای پروانه اشتغال می باشند، انجام می شود.

3- آیا بر روی وسایل نقلیه حاوی مواد پرتوزا، می بایست علامت مشخصی نصب گردد؟
بله. جهت حمل و نقل مواد پرتوزا پلاکارد زیر می بایست بر روی وسیله نقلیه حاوی مواد پرتوزا وجود داشته باشد.
 

4- آیا می بایست از وسایل نقلیه ای که پلاکارد فوق بر روی آن نصب شده است، فاصله گرفت؟
بله. اگرچه میزان تشعشع موجود بر روی سطوح وسایل نقلیه حاوی مواد پرتوزا کنترل شده بوده و خطری برای مردم ندارد ولی در صورت مشاهده وسایل نقلیه که دارای پلاکارد فوق می باشند، می بایست تا جایی که امکان دارد از این وسایل نقلیه فاصله گرفت.

5- آیا دستگاه های کنترل بار چمدانی و کنترل بار کامیونی تحت نظارت و بازرسی قرار دارند؟
بله. کلیه مراکز دارای کنترل بار چمدانی (شامل فرودگاه ها) و مراکز دارای کنترل بار کامیونی (شامل گمرکات) دارای پروانه اشتغال از سازمان انرژی اتمی بوده و به طور سالانه مورد بازرسی قرار گرفته و تحت کنترل می باشند.

6- آیا تشعشع حاصل از دستگاه های کنترل بار چمدانی در فرودگاه ها می تواند باعث پرتوزا شدن و یا تغییر در مواد غذایی و لوازم آرایشی که از داخل آن ها عبور می کنند، گردند؟
خیر. تشعشع تولید شده توسط این دستگاه ها توانایی پرتوزا کردن و یا ایجاد تغییرات در مواد غذایی و لوازم آرایشی را ندارد و لذا پس از عبور از دستگاه بدون هیچ مشکلی قابل استفاده می باشند.

7- آیا ایستادن و یا راه رفتن در نزدیکی دستگاه های کنترل بار چمدانی در فرودگاه ها می تواند برای اپراتورهای دستگاه و همچنین عموم مردم به ویژه کودکان و خانم های باردار خطر داشته باشد؟
خیر. این دستگاه ها به گونه طراحی و حفاظ سازی شده اند که هیچ گونه تشعشعی در خارج و اطراف دستگاه وجود ندارد و لذا خطری برای هیچ گروهی از مردم ندارند.
 
  • تعداد بازدید این صفحه:467
  • تعداد بازدیدکنندگان سایت:70182749
  • تعداد بازدید امروز سایت:4678
  • تعداد بازدید امروز این صفحه:
login